Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, zorunlu olup, police sahibinin karşı tarafa vereceği hasarları karşılaması bakımından araç sahiplerini maddi olarak koruyan bir sigortadır.

Zorunlu Trafik Sigortası, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları karşılayan , sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar ve bu sigorta her yıl süresi sona ermeden yenilenmelidir. Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır ve araç trafikten men edilir. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yeniletmekten sorumludur.

Trafik sigortası, zorunlu olmasının yanı sıra, karşı tarafa verilen hasarları karşılaması bakımından araç sahiplerini maddi olarak koruyan bir sigortadır. Motorlu kara taşıtlarının neden olduğu kişi ve mal hasarları bu sayede güvence altına alınır.Trafik Sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar, yani kendi aracınızın hasarını ödemez, aracınıza tam koruma sağlamak için kasko sigortası yaptırmanız gereklidir.

Trafik Sigortanız ile , herhangi bir trafik kazası sonrasında zarar verdiğiniz aracın maddi zararını , karşı tarafa bedeni bir zarar vermişseniz bedeni zararlar ile ilgili tedavi masraflarını karşılayabilirsiniz . Kaza sonrası karşı tarafta zarar gören kişi bu kaza sebebi ile sürekli sakat kalmış ise kendisi , ölmüş ise kanuni varisleri size tazminat talebinde bulunacaktır. Trafik Sigortanız size açılan bu tazminat taleplerini de karşılayacaktır. Tarafınıza yapılan tüm haklı talepler sonucu, ödemek zorunda kalacağınız tazminatlar , police üzerinde yazan limitlere kadar sigorta şirketiniz tarafından karşılanır. Ayrıca mahkeme giderleri, avukatlık ücreti gibi giderler ile kazaya uğrayan kişinin bu nedenle yoksun kaldığı gelir de bu tazminata dahildir.

Tazminat tutarı, şahıs hasarlarında ölüm dahil her türlü durumu kapsamaktadır. Ayrıca mahkeme giderleri, avukatlık ücreti gibi giderler ile kazaya uğrayan kişinin bu nedenle yoksun kaldığı gelir de bu tazminata dahildir.

Trafik sigortanızı bir an önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortakolay.net den trafik sigortası teklifi alarak, farklı sigorta şirketlerinin aracınız ve size özel olarak vermiş oldukları fiyatlarını karşılaştırabilir, en uygun prim ile poliçenizi satın alabilirsiniz

Trafik Sigortası Teminat Limitleri

Trafik Sigortalarında Hasar Dosyası İçin Gerekli Belgeler

Trafik Sigortası Genel Şartları